Doğal Olan Ürünler ve Organik Olan Ürünler

Doğal Olan Ürünler ve Organik Olan Ürünler

Doğal ürünler hakkında herhangi bir katkı maddesi, kimyasal ürünler kullanılmadan tamamı ile doğadan olan ürünlerdir. Organik ürünler ile doğal ürünlerin arasında pek bir fark olmamasına rağmen organik ürünler sertifika alınan kontrol altında olan daha güvenilir ürünler olup doğal ürünler ise bilinmediği yerlerden alınırsa, doğal olmayan ürünleri doğalmış gibi satıp herhangi bir güvenliği bulunmayan ürünleri sizlerin satışına çıkmış ürünlerdir. Eğer son derece güvenilir bir yerden bilindik bir yerden alıyorsanız doğal ürün ile organik ürün aynı durumda olur.

Doğal ürünler kullanmak istiyorsanız önceden araştırmanız ve alacağınız yeri araştırıyor olmanız gerekmektedir. Doğal ürünler kendiliğinden yetişmiş olan ürünler olup bunların yanı sıra bahçede, çiftlikte gübrelerle yetiştirilen ürünler de doğal ürünlerdir. Gıda ürünlerindeki kimyasal, insan sağlığına zarar veren özellikleri olan ürünler çocukların hassas bünyeleri için zararlı olup sağlık problemleri konusunda tetikler. Eğer çocuklarınız varsa organik, doğal ürünleri tercih etmenizde fayda vardır. Dışarıdan aldığınız paket ürünleri tercih etmek yerine organik, doğal ürünleri tercih etmekte fayda vardır. Organik ürünler daha vitaminli daha verimli ve daha sağlklı ürünler olup sizleri daha dinç tutup uzun ömürlü olmanıza fayda olur. Organik gıdalar katkı kimyasal madeller içermedikleri için sağlıksız yağ alımı ve sağlıksız kilo alımınıza neden olmaz aksi durum olursa yani işlenmiş, dışarıdan sağlıksız gıdalar tüketilirse obezite yoluna bile gidebilir.

İnsanlar belli bir konu hakkında fikir sahibi olamayınca düşünce olarak kafa karışıklığı olabiliyor, doğal ürünleri illa başka bir yerden almanız gerekmiyor kendi doğal ürününüzü kendiniz de evde yetiştirebilirsiniz. Bu sizin hiç tereddüt etmeden kullanacağınız kendi ekip biçtiğiniz ürünlerdir, fakat tohumlarını ve gübrelerini kaliteli, iyi bir yerden almış olmanız gerekmektedir.

Organik olup olmadığını anlamanız konusunda alacağınız ürünün üzerinde organik tarım logosunun olması ve kontrol kuruluşunun logosu olmalıdır. Bunlara dikkat ederek organik ürün olup olmadığını anlamış olacaksınızdır .Üreticilerin hemen hemen hepsi devletin desteğinin az olmasından, tüketici insanların yeterince bilinçli olmamasından bahsetmektedir. Organik üretici ise sertifikasyon prosedürleri ve masrafları konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade ettikleri bilinmekte. Sürümün düşük seviyede olmasından dolayı maliyetlerin çok fazla olması, küçük ölçekli üretme yapıldığı için yaşanan pazarlama sorunları, aracı kullanarak alım satım yapanlar için satıcıların bilinçsiz olması, tüketicilerdeki fiyat algısı ve benzeri yaşanan diğer sorunlardır.